Robi bácsi alkotó munkássága
Category : Edzőink
Robi bácsit sokan ismerik. Nap mint nap, folyton összefuthatunk vele a szigeten. Rendületlenül tartja az edzéseket kicsiknek és nagyoknak; futóknak, dobóknak és ugróknak; csoportnak vagy egyéneknek egyaránt. Azt viszont kevesen tudják róla, hogy ő nem csak egy edző, hanem egy igazi művész is. Olyan személy, aki álmodik, álmait pedig nem csak kergeti, hanem azokat meg is valósítja, realitássá formálja.
1997-ben volt egy víziója, miszerint az 1998. évi Budapesti Atlétikai Európa-bajnokság kapcsán felújított a margitszigeti pályán mozgalmas atlétikai életet hoz létre. 10 éves edzői múltjával szakítva, elhagyta a BEAC egyesületet, és 1997-ben megalakította atlétika szakosztályt a Margitszigeti Atlétikai Centrum területén. Edzői pályája során közel 130 tanítvány fordult meg a kezei között, akik 1980-tól napjaink hozzávetőleg 1000 bajnoki érmet szereztek különféle bajnokságokon. Az említett számból 82 versenyző már itt, a Margitsziget színeiben lettek bajnoki dobogósok, akik közül 5-en magyar válogatott atléták is voltak.
Zsoffay Robi bácsi nevét azonban nemcsak az atlétikában jegyzik, hanem a civil életben is, hiszen formatervezőként számos díjat szerzett munkássága során. 1965-ben az Iparművészeti Főiskola formatervező szakán végzett, később pedig, 1987-ben és 1990-ben nemzetközi sportrendezvények arculatterveivel „Ezüstgerely” díjat nyert. Több nemzetközi sportrendezvény, világbajnokság, Európa-bajnokság arculattervét készítette. A már említett 1998. évi Budapesti Atlétikai Európa-bajnokság ismert kutyusának is Robi bácsi volt a gazdája, hiszen az ő teremtő munkássága alkotta meg a sokunk által kedvelt jelképet. Azt sem sokan tudják, hogy ugyancsak Robi bácsinal köszönhetjük az egyesületünk szimbólumaként is használt víztornyos emblémát, amellyel kapcsolatosan hisszük és reméljük, hogy még sok helyen és sok alkalommal viszontláthatjuk azt.
„Robi bá természete nem egy szokványos edzőt takar. Nélküle a sziget Atlétikai Szakosztálya egyáltalán nem is létezne. Olyan Ő, mintha az apukánk, a barátunk lenne, aki nem csak a sportra, de az életre, a tanulásra, a tiszteletre és a becsületre is megtanít minket. Egy olyan ember, aki immár 15 éve szinte minden nap lent van a pályán, a szigeten, a Margitszigeten: hóban, szélben, napsütésben. Akire mindig lehet építeni és számítani. „ (Balta Attila)
Civil munkássága:
- 1965-től önálló tervezőként dolgozik; műszerek, kutatási berendezések és az orvosi berendezések formatervezése a fő profilja.
- 1965 után önálló tervező, formatervezésben munkáinak zömét Dániel Józseffel együtt végezte.
- 1966-ban Nívó-díjat, 1971-ben a Lipcsei vásáron és 1976-ban a BNV-én is díjat nyert társával.
- 1985-től főleg grafikával foglalkozik. 1990-ben önálló kiállítása volt.
Egyéni kiállítások
- 1990 • BEAC Sporttelep, Budapest.
Válogatott csoportos kiállítások
- Design ’68, Műcsarnok, Budapest
- 1967, 1968 • Hungaropack, Budapest
- 1969 • Ipari Művészet, Miskolc
- 1970 • Gyártmányesztétika, Budapest • Reklám ’71, Budapest
- 1975 • Jubileumi Iparművészeti kiállítás, Műcsarnok, Budapest
- 1987 • 2. Gépipari Formatervezési Triennálé, Székesfehérvár
- 1988, 1990 • Ezüstgerely, Budapest
- 1990 • Art Trade, Budapest